blog-post image

Základní a povinná rybářská výbava rybáře

Vizitkou každého rybáře je rybářský výbava. Mezi základní vybavení patří rybářský prut, naviják, návnady a nástrahy a mnoho dalších věcí. Nelze říci, že by existovala nějaká jednotná výbava pro všechny rybáře. Zásadním prvkem, který určuje výbavu je především rybářská technika. V tomto blogu se podíváme na základní a povinnou výbavu, kterou musí každý rybář mít. Mezi povinnou výbavu patří pean, metr a podběrák. Ale bez rybářského prutu, navijáku s vlascem či šňůrou a lákavou návnadou by rybář chytil rybu jen stěží.

Rybářský prut

Nejdůležitější je pochopitelně rybářský prut. Ten se volí především dle zvolené rybářské techniky. Rozeznáváme tedy přívlačové, plavačkové či muškařské pruty. Existují také speciální pruty kaprařské či sumcové. Pro mořský rybolov se využívají speciální mořské pruty. Stále oblíbenější jsou také pruty pro lov na dírkách.

Rybářský prut

Vybrat rybářský prut »

Naviják

Rybářské navijáky jsou také několikerého typu. Kromě speciálních muškařských navijáků se jedná především o navijáky s přední brzdou, zadní brzdou, multiplikátory a baitrunnery. Přední brzda se používá především pro lov větších ryb. Její výhodou je, že můžete navíjet snadno jednou rukou, zatímco druhou držíte prut. Pro menší a střední ryby se používají navijáky se zadní brzdou. Jsou dobře nastavitelné a velmi citlivé. Multiplikátory mají obvykle velkou kapacitu cívky a velmi silné převody. Používají se pro lov velkých ryb např. sumců a zejména při mořském rybolovu. Baitrunner neboli volnoběžka je naviják s dvěma brzdama, které fungují na sobě nezávisle. Přední brzda slouží ke zdolávání, volnoběžka pak k nastavení odporu rybě při záběru.

Navijáky

Vybrat naviják »

Vlasec či šňůra

Vlasce nebo šňůry jsou další povinnou výbavou každého rybáře, který chce pomocí navijáku rybu z vody vytáhnout. To zda volíme vlasec nebo šňůru závisí na druhu rybolovu. Pro chytání kaprů na položenou volíme spíš vlasce, pro přívlač a lov štik doporučujeme koupit pletenkovou sňůru z důvodu vyšší citlivosti. Šňůra nemá oproti vlasci žádnou průtažnost a cítíte každou překážku ve vodě případně kousance od ryb.

Vlasce

Chci vybrat vlasec »

Podběrák

Podběrák slouží především k šetrnému vylovení ryb z vody. Podběrák je povinnou výbavou každého rybáře a musí ho mít u sebe při rybolovu. Podběráky se opět liší podle druhu rybolovu. Pro metrového kapra z rybníka budete potřebovat jiný druh podběráku než pro lov pstruhů z řeky. Pro lov na přívlač z lodi nebo z vody v prsačkách nebo gumácích doporučujeme sehnat menší podběrák s pogumovanou síťkou, který je lehký a lépe přenosný.

Podběráky

Vybrat podběrák »

Pean - vyprosťovací kleště

Pean je další povinnou výbavou každého rybáře. Slouží k jednoduššímu vyproštění háčku z pusy ryby. V některých případech, při dobrém zaseknutí ryby, jde háček vytáhnout z ryby bez použití peanu. Někdy bohužel ryba sní nástrahu tak rychle a hluboko, že si bez peanu neporadíte. Při lovu dravých ryb, například štik, doporučujeme používat pouze pean, protože se jizvy na rukou po zubech štik mohou hojit i týdny.

Peany

Metr

Metr patří do povinné výbavy každého rybáře a slouží k změření úlovku. Naprostá většina ryb má spodní míru, pod kterou musíme rybu vrátit zpět šetrně do vody. Některé ryby v určitých revírech mají i horní míru, například kapr nad 70 cm musí být vrácen co nejšetrněji zpět do vody.

Metry

Návnady a nástrahy

Návnady či nástrahy nejsou povinnou výbavu, ale bez efektivní nástrahy steží chytí rybář rybu. Návnady a nástrahy se opět liší podle druhu rybolovu a podle druhu ryb, které chcete lovit. Pokud lovíte kapry, doporučujeme vybrat nějaká kvalitní boilies, pelety, nebo kukuřici. Pokud máte políčeno na dravce a chcete chytat na přívlač, zvolte z nějaké umělé nástrahy jako jsou třpytky, woblery, či gumové imitace živočichů a ryb.

Umělé nástrahy na lov ryb

Největší výběr nástrah a návnad »

Rybářská taška, pouzdro na pruty a krabičky na nástrahy a návnady

Když má rybář vše v na jednom místě, hned se mu líp přenáší věci k vodě. Rybářské pruty je bezpečnější mít schované v pouzdru na pruty. V nabídce jsou obaly na jeden prut i s navijákem, nebo například na 4 pruty i s navijákama. Důležité je vybrat správnou délku obalu. Ta se odvíjí od délky prutu ve složeném stavu. Například pro 2 metrový složený prut na přívlač stačí malý obal o délce 1m. Když chodíte lovit kapry, a máte dvoudílné téměř 4 metrové pruty, je potřeba koupit 2m dlouhý obal. 

Pouzdra na pruty

Nástrahy, návnady, bižuterii a ostatní menší věci je lepší mít schované na jednom místě v přenosné krabičce. Lepší a jednodušší organizace ušetří rybářům čas i nervy při chystání nástrah.

Krabičky a boxy

Nejlepší přenášení rybářkých drobností může být pomocí batohu nebo tašky, ve které si všelijaké boxy, pouzdra a schováte.

Rybářské batohy, tašky a boxy

Chci tašku »

Pohodlí na přenosné rybářšké židli či křesle

U některých druhů rybolovu sedí rybář na jednom místě i několik hodin. Například u přívlače není židle potřeba, ale při lovu na položenou se židle hodí k pohodlnému relaxu u vody. Navíc se taková rybářská židle nebo křeslo dá použít i při kempování.

Rybářské židle a křesla

 

 

Podobné články

Jak se stát rybářem?

V prvním díle seriálu „Jak začít“ si zodpovíme otázku, jak se stát oficiálním rybářem a co je potřeba k tomu začít rybařit.

Otázku, jak se stát rybářem si pokládají lidé, kteří pravděpodobně o rybaření nic neví, jsou úplnými začáte...

Jak šetrně a správně zacházet s rybami

V tomto díle se podíváme na problematiku, se kterou se, bohužel, setkává dost rybářů. Jedná se o nešetrné zacházení s ulovenými rybami. Ne jednou se i nám stalo, že jsme byli svědky nešetrného a nebezpečného zacházení s ulovenými rybami. Jed...