blog-post image

Základní rybářská výbava

Vizitkou každého rybáře je rybářský výbava. Mezi základní vybavení patří rybářský prut, naviják, návnady a nástrahy a mnoho dalších věcí. Nelze říci, že by existovala nějaká jednotná výbava pro všechny rybáře. Zásadním prvkem, který určuje výbavu je především rybářská technika.

Nejdůležitější je pochopitelně rybářský prut. Ten se volí především dle zvolené rybářské techniky. Rozeznáváme tedy přívlačové, plavačkové či muškařské pruty. Existují také speciální pruty kaprařské či sumcové. Pro mořský rybolov se využívají speciální mořské pruty. Stále oblíbenější jsou také pruty pro lov na dírkách.

Rybářský prut

Rybářské navijáky jsou také několikerého typu. Kromě speciálních muškařských navijáků se jedná především o navijáky s přední brzdou, zadní brzdou, multiplikátory a baitrunnery. Přední brzda se používá především pro lov větších ryb. Její výhodou je, že můžete navíjet snadno jednou rukou, zatímco druhou držíte prut. Pro menší a střední ryby se používají navijáky se zadní brzdou. Jsou dobře nastavitelné a velmi citlivé. Multiplikátory mají obvykle velkou kapacitu cívky a velmi silné převody. Používají se pro lov velkých ryb např. sumců a zejména při mořském rybolovu. Baitrunner neboli volnoběžka je naviják s dvěma brzdama, které fungují na sobě nezávisle. Přední brzda slouží ke zdolávání, volnoběžka pak k nastavení odporu rybě při záběru.

Navijáky

V květnu se podíváme na další základní vybavení a to na vlasce, podběráky, kleště.