blog-post image

Jak šetrně a správně zacházet s rybami

V tomto díle se podíváme na problematiku, se kterou se, bohužel, setkává dost rybářů. Jedná se o nešetrné zacházení s ulovenými rybami. Ne jednou se i nám stalo, že jsme byli svědky nešetrného a nebezpečného zacházení s ulovenými rybami. Jednalo se o nešetrné vyháknutí háčků, házení či dokonce kopání ryb zpět do vody. Každý rybář by měl respektovat to, že i ryby jsou živými tvory a takto s nimi i zacházet. Každý rybář by měl mít na paměti, že by měl do rukou brát rybu pouze s navlhčenými dlaněmi. Tímto předchází setření rybího slizu z těla ryb a případně onemocnění a uhynutí ryb na plíseň.

Podběrák pro vylovení ryb

Podběrák je povinnou výbavou každého rybáře a slouží k šetrnému vyndání ryb z vody. Mnoho rybářů se snaží vyháčkovat rybu přímo ve vodě bez použití peanu a mnohdy se nervózní ryba může zranit. Proto doporučujeme vylovit rybu na břeh podběrákem a rybu položit na podložku, aby se při vyndávání háčku nezranila například na kamenném povrchu okolo vody. Chápeme, že někteří rybáři nejsou zastánci podložek. V tomto případě by mělo k vyháknutí ryby docházet například na trávě či jiném měkkém povrchu. Doporučujeme ryby do vody vracet v podběráku, díky kterému vrátíte rybu pohodlnění do vody a nehrozí vypadnutí ryby z rukou na břeh. Rybě může chvíli trvat, než se vzpamatuje a poplave zpět do vody od břehu.

Podběráky

Pean či vyprošťovací kleště

Pean je stejně jako podběrák povinnou výbavou rybářů. Slouží k šetrnému vyháknutí háčků z tlamy ryb. Některé nástrahy mohou skončit hluboko v tlamě ryby a je nemožné bezpečně nástrahu vyháknout. Pean zaručuje šetrný způsob vyháknutí ryb. Někdy se stane, že má ryba háček dobře zapíchnutý a jde jednoduše vyháknou prsty. Zkušenější rybáři s tím nemají problém. Problém nastává, když se trojháček ocitne hluboko v puse štiky či jiné dravé ryby a hrozí pokousání od ulovené ryby. V tomto případě je pean nezbytnou pomůckou a slouží i jako ochrana pro rybáře. Rozhodně nechceme, aby rybáři vytahovali háčky nějakým klacíkem či drátem, který mají zrovna po ruce.

Peany

Fotografování ryb

Fotka s úlovkem patří k rybolovu. Při focení je velká šance k poranění ryby. Ryba je nervózní a začíná sebou házet. V tomto případě je lepší mít rybu na podložce či ve vaničce a rybu pravidelně polévat vodou. Doporučujeme focení v kleče, protože rybář držící rybu ve stoje riskuje spadnutí ryby na zem z velké výšky a poranění ryby, ze kterého se ryba nemusí vzpamatovat.

Dezinfekce na zraněné ryby

V některých případech má ulovená ryby zranění po háčků. Může se stát, že ulovená ryba byla ulovena vícekrát v krátkém čase a její tlama je rozpíchaná po háčcích. V tomto případě doporučujeme nanést dezinfekci na zraněné a poškozené místo a rybu ošetřit. Dezinfekce se může použít i na zranění na těle, například na rány po tření či zranění šupin.

Desinfekční prostředky

Uchovávání ryb ve vezírku

V případě, že si ulovenou rybu chcete nechat a váš rybolov ještě neskončil, doporučujeme rybu uchovávat v síťce nebo vezírků. Vezírek zabezpečte vidličkou nebo kameny u kraje a zajistěte prostor pro rybu, aby sebou nemusela zbytečně mlátit o kameny nebo tvrdé dno. Ryba se musí zabít tupým předmětem do temena hlavy. Rybu doporučujeme zabít těsně před ukončením lovu, aby byla pro přenos domů co nejčerstvější.

Vezírek