blog-post image

Bečvu zasáhla ekologická katastrofa

Neděle 20. srpna 2020 se stala pro ryby v řece Bečva osudnou. V tu chvíli neznámá látka, která unikla do řeky rovněž z neznámého zdroje znečištění, zahubila více jak 20 tun ryb na úseku delším jak 35 km. Za místo, kde došlo ke znečištění je označován úsek zhruba 4 km pod soutokem vsetínské a rožnovské Bečvy v obci Choryně, ležící kousek od Valašského Meziříčí. Mezi uhynulé ryby se řadí zejména ostroretky, jelci, cejni, pstruzi a parmy, které zde dosahovaly kapitálních rozměrů. Ryby jsou rybáři slovovány a odváženy do kafilerie. Situaci vyšetřovala Česká inspekce životního prostředí, kde se snažila zjistit příčinu otravy. Výsledky testování, dle mluvčí České inspekce životního prostředí hovoří jasně, šlo o otravu kyanidy.  Dopady otravy ryb jsou pro řeku a rybáře devastující. Úsek, ve kterém k ekologické katastrofě došlo, je označován za mrtvý. Tato část revírů zůstane nejspíše po dlouhá léta rybáři nedotčena. Přesněji se jednalo o rybářské revíry: Bečva 7, Bečva 6, Bečva 5, Bečva 4, Bečva 3 a Bečva 2. Tedy úsek od obce Choryně až po město Přerov, kde se díky velké kapacitě vodní nádrže látka zastavila.

Ideální místo k relaxaci

Jednalo se o prostředí, ve kterém si rybář občas připadal jako v ryzí divočině. Lovit se na této části mimo pstruhové vody se dalo všemi metodami od feederu přes kaprařinu až po přívlač nebo splávek. Častými úlovky zde byly již zmíněné parmy, ostroretky, výjimku netvořili kapři ani pstruzi obecní, kteří zde dosahovali délky přes 50 cm. Souboj s těmito rybami v peřejích budou muset rybaří vyhledávat na jiných řekách. Voda zde byla čistě průzračná a rybám se zde dlouhá léta dařilo.

Co na to místní rybáři

Názor na nešťastnou událost jsme zjišťovali také u místních rybářů. Konkrétně jsme se ptali bratrů rybářů Jana a Tomáše.

Pánové, jak hodnotíte vzniklou situaci?

„Popravdě nás to šokovalo. S bratrem sem chodíme lovit ryby dlouhá léta, máme tu svá oblíbená místa, kde se nám pravidelně daří lovit ryby slušné ryby. S tím je však nejspíše konec. Vypadá to, že ryby odsud úplně vymizely, je zde mrtvo. Opravdu smutná záležitost, která jistě mrzí nejen rybáře.“

Jak by podle Vás měl tuto situaci řešit ČRS?

„Po kompletní sanaci by určitě měli zvážit vysazení nových ryb. Potrvá však dlouhou dobu, než ryby dorostou do původních rozměrů, například taková parma, která zde byla hojně zastoupená, roste velice pomalu. Taky by mohli slovit část ryb z jiných revírů a ty pak rozdělit do postižených oblastí. Důležité bude, aby byl revír po určitou dobu hájený a ryby tak měly šanci se zde přirozeně rozmnožovat a klidně růst. Například označení chyť a pusť by byl určitě zajímavým kompromisem.“

Myslíte si, že došlo k záměrné otravě?

„Pevně doufáme, že by to nikoho ani nenapadlo, i když lidé jsou různí. Spíše si myslíme, že by mohlo jít o nehodu.“

Jsou i jiné revíry, kde chodíte lovit ryby?

„Určitě ano. Chodíme kousek odsud na Tůně pod Juřinkou, naštěstí to tento revír minulo. Občas taky zavítáme na Bystřičku. Každopádně Bečvu jako řeku jsme si velice oblíbili.“

Děkujeme za Váš čas a přejeme mnoho rybářských úspěchů.

IMG-7691.JPG

Krásný 48 cm velký pstruh ulovený na Bečvě v červenci 2020

V červnu to byli raci

Letos je to již druhá pohroma, která řeku Bečvu zasáhla. První se týkala račího moru, který se objevil na rožnovské Bečvě začátkem června 2020. Zdroj nákazy byl označen jako neznámy, přitom je tato infekční nemoc typická pro nepůvodní druh raka červeného. Během epidemie zahynula desítka raků říčních. Odborníci dávají rakům naději, že po vyčištění se do řeky Bečvy raci opět vrátí.